+ Dodaj Cenę leku

o co chodzi?

aktualności

 • Dlaczego ceny w aptekach tak się różnią?

  Ceny leków w aptekach są bardzo zróżnicowane, ich cena zależna jest od marży narzuconej przez aptekarzy oraz jakie upusty dostają w hurtowniach. Serwis CenaLeku powstał z myślą o tych, którzy chcą tą sytuację zmienić. Pierwsza społeczna porównywarka cen leków - dodawaj ceny leków i zapraszaj swoich znajomych, a już wkrótce poznamy, które apteki mają tanie leki i gdzie warto je kupować!

 • Razem możemy sprawić, że ceny leków będą coraz niższe!

  Pomóż sobie i innym, umieść link www.cenaleku.pl w sygnaturce, podpisie na forum czy statusie GG! Tylko jeżeli będzie nas więcej ten serwis ma sens.

clindamycin mip 600

wykaz leków

Clindamycin Mip 600 - 12 tabl.(2 blist.x 6 szt.)

 • Opakowanie

  12 tabl.(2 blist.x 6 szt.)

 • Dawka

  0,6 G

 • Skład

  clindamycinum

 • Postać

  Tabletki Powlekane

 • Dostępność

  Rp

 • Podmiot odpowiedzialny

  Mip Pharma Polska Sp. Z O.o., Polska

 • Numer pozwolenia

  10015

 • Skład
  1 tabl. powl. zawiera 300 mg lub 600 mg klindamycyny w postaci chlorowodorku.

  Działanie
  Antybiotyk linkozamidowy. W zależności od drobnoustroju i stężenia działa silnie bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Jest aktywny wobec Gram-dodatnich bakterii tlenowych (Staphylococcus aureus, S. epidermidis, Streptococcus spp. - zwłaszcza S. pneumoniae i S. pyogenes); Gram-ujemnych bakterii beztlenowych (m.in. Bacteroides fragilis, Fusobacterium spp.); Gram-dodatnich bakterii beztlenowych (Propionibacterium spp., Eubacterium spp., Actinomyces spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., niektóre bakterie z rodzaju Clostridium), a także wobec Mobiluncus spp., Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis. Nie działa na Enterococcus spp., tlenowe pałeczki Gram-ujemne, Neisseria spp., Nocardia spp., Haemophilus influenzae, szczepy gronkowców oporne na meticylinę (MRSA i MRSE). Wykazuje oporność krzyżową z antybiotykami makrolidowymi i linkomycyną. Szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Jednoczesne przyjęcie pokarmu nieznacznie wydłuża czas wchłaniania. Wiązanie z białkami osocza wynosi 80-94%. Klindamycyna przenika szybko m.in. do tkanki kostnej, żółci, a także przez barierę łożyska. Jest wydzielana do mleka matki. Nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jest metabolizowana w wątrobie; niektóre z jej metabolitów są aktywne. T0,5 we krwi wynosi 2-3 h. Jest wydalana z moczem i kałem.

  Wskazania
  Zakażenia wywołane przez bakterie wrażliwe na klindamycynę, tj. zakażenia kości i stawów, zapalenie ucha środkowego, gardła i zatok, zakażenia zębów i jamy ustnej, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej, zakażenia żeńskich narządów płciowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, płonica (w przypadku zakażenia o ciężkim przebiegu zaleca się dożylne podanie leku).

  Przeciwwskazania
  Nadwrażliwość na antybiotyki linkozamidowe lub dowolną substancję pomocniczą wchodzącą w skład preparatu.

  Środki ostrożności
  Nie stosować w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, ciężką niewydolnością nerek, zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (m.in. miastenia, choroba Parkinsona), chorobami żołądka i jelit - zwłaszcza zapaleniem jelita grubego (także w wywiadzie).

  Ciąża i laktacja
  W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

  Działania niepożądane
  Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, zapalenie przełyku i błony śluzowej jamy ustnej, bardzo rzadko rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (rzadko rumień, świąd lub pokrzywka; bardzo rzadko - obrzęki, gorączka polekowa, rumień wielopostaciowy, zespół Lyella, wstrząs anafilaktyczny), przemijające zaburzenia hematologiczne (trombocytopenia, leukopenia, eozynofilia, neutropenia, granulocytopenia). Rzadko obserwowano przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy, bardzo rzadko przemijające zapalenie wątroby z żółtaczką cholestatyczną. Ponadto bardzo rzadko wyatępują: świąd, złuszczające i pęcherzowe zapalenie skóry, zaburzenia przewodzenia nerwowo-mięśniowego, zapalenie pochwy i zapalenie wielostawowe. Wskazaniami do odstawienia leku są biegunka o ciężkim przebiegu i rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego.

  Interakcje
  Może nasilać działanie środków zwiotczających mięśnie (m.in. eter etylowy, tubokuraryna, bromek pankuronium). Oddziałuje antagonistycznie z antybiotykami makrolidowymi (nie stosować łącznie). Może osłabiać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych (zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji podczas leczenia klindamycyną). Wykazuje niezgodność z ampicyliną, solą sodową fenytoiny, barbituranami, aminofiliną, glukonianem wapnia, siarczanem magnezu (nie łączyć w jednym roztworze).

  Dawkowanie
  Dorośli i dzieci powyżej 14 r.ż. doustnie w zależności od ciężkości zakażenia: 0,6-1,8 g na dobę w 3-4 dawkach; dzieci 6-14 r.ż.: 8-25 mg/kg mc./dobę w 3-4 dawkach. Tabletkę należy popić szklanką wody.
  U pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością wątroby oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek należy monitorować stężenie leku w osoczu i ewentualnie zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstęp między dawkami.

  Uwagi
  Podczas długotrwałego stosowania (powyżej 3 tygodni) należy kontrolować czynność wątroby, nerek i obraz krwi.

Oceń skuteczność terapii lekiem Clindamycin Mip 600

średnia ocena:

Aby głosować - zaloguj się


opinia skuteczności terapii lekiem Clindamycin Mip 600

Aby dodać swój komentarz, zaloguj się albo załóż konto

Apteki sprzedające Clindamycin Mip 600