+ Dodaj Cenę leku

o co chodzi?

aktualności

 • Dlaczego ceny w aptekach tak się różnią?

  Ceny leków w aptekach są bardzo zróżnicowane, ich cena zależna jest od marży narzuconej przez aptekarzy oraz jakie upusty dostają w hurtowniach. Serwis CenaLeku powstał z myślą o tych, którzy chcą tą sytuację zmienić. Pierwsza społeczna porównywarka cen leków - dodawaj ceny leków i zapraszaj swoich znajomych, a już wkrótce poznamy, które apteki mają tanie leki i gdzie warto je kupować!

 • Razem możemy sprawić, że ceny leków będą coraz niższe!

  Pomóż sobie i innym, umieść link www.cenaleku.pl w sygnaturce, podpisie na forum czy statusie GG! Tylko jeżeli będzie nas więcej ten serwis ma sens.

ferrum lek

wykaz leków

Ferrum Lek - 100 ml

 • Opakowanie

  100 ml

 • Dawka

  0,05 G Fe(iii)/5ml

 • Skład

  ferri hydroxydum polysomaltosum

 • Postać

  Syrop

 • Dostępność

  Rp

 • Podmiot odpowiedzialny

  Sandoz Gmbh, Austria

 • Numer pozwolenia

  9763

 • Skład
  1 tabl. do żucia zawiera 100 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą. 5 ml syropu zawiera 50 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą.

  Działanie
  Organiczny związek żelaza (III) w postaci kompleksu z polimaltozą. Kompleks ten nie wykazuje właściwości utleniających, tak jak to ma miejsce w przypadku soli żelaza (II). Jest wchłaniany z przewodu pokarmowego w procesie transportu czynnego. Żelazo jest magazynowane głównie w wątrobie w postaci związanej z ferrytyną, a następnie wbudowywane w szpiku kostnym w strukturę hemoglobiny.

  Wskazania
  Leczenie utajonego niedoboru żelaza oraz niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza. Zapobieganie niedoborom żelaza w okresie ciąży.

  Przeciwwskazania
  Nadwrażliwość na składniki preparatu, nadmierne zasoby żelaza w organizmie (m.in. hemochromatoza, hemosyderoza), zaburzenia wbudowywania żelaza w strukturę hemoglobiny (m.in. niedokrwistość spowodowana zatruciem związkami ołowiu, niedokrwistość syderoachrestyczna, talasemia), niedokrwistość, która nie jest spowodowana niedoborem żelaza (np. niedokrwistość hemolityczna).

  Środki ostrożności
  Tabletek do żucia nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat (dla tej grupy pacjentów przeznaczony jest syrop). Tabletki do żucia zawierają aspartam, który może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

  Działania niepożądane
  Bardzo rzadko występuje uczucie pełności w żołądku, ucisk w podbrzuszu, nudności, zaparcie lub biegunka.

  Dawkowanie
  Doustnie. Dorośli (w tym kobiety karmiące piersią) i dzieci powyżej 12 lat w utajonym niedoborze żelaza: 1 tabl. do żucia na dobę przez 1-2 miesiące; w niedokrwistości z niedoboru żelaza: 1-3 tabl. do żucia na dobę przez 3-5 miesięcy. Kobiety w ciąży z niedokrwistością z niedoboru żelaza: 2-3 tabl. do żucia na dobę do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny, następnie 1 tabl. do żucia na dobę (co najmniej do końca ciąży); w utajonym niedoborze żelaza i zapobieganiu niedoborom żelaza: 1 tabl. do żucia na dobę. Zapobiegawczo: kobiety w ciąży i okresie karmienia: 50-100 mg Fe (5-10 ml syropu) lub 1 tabl. dziennie. Dzieci leczniczo - zazwyczaj 3 mg Fe/kg mc./dobę, tj.: niemowlęta początkowo 25 mg Fe (2,5 ml syropu) dziennie, następnie dawkę stopniowo zwiększa się do 50 mg Fe (5 ml syropu) dziennie; dzieci 2-12 rż.: 50-100 mg Fe (5-10 ml syropu) dziennie. Dzieci zapobiegawczo - niemowlęta: 5-10 mg Fe (10-20 kropli syropu) dziennie; dzieci 2-12 rż.: 10-15 mg Fe (20-30 kropli syropu) dziennie.
  Preparat podaje się w trakcie posiłku lub bezpośrednio po jego zakończeniu (w dawce jednorazowej lub w dawkach podzielonych). Syrop można mieszać z sokiem.

  Uwagi
  Związki żelaza powodują ciemne zabarwienie stolca (bez znaczenia klinicznego).

Oceń skuteczność terapii lekiem Ferrum Lek

średnia ocena:

Aby głosować - zaloguj się


opinia skuteczności terapii lekiem Ferrum Lek

Aby dodać swój komentarz, zaloguj się albo załóż konto

Apteki sprzedające Ferrum Lek