+ Dodaj Cenę leku

o co chodzi?

aktualności

 • Dlaczego ceny w aptekach tak się różnią?

  Ceny leków w aptekach są bardzo zróżnicowane, ich cena zależna jest od marży narzuconej przez aptekarzy oraz jakie upusty dostają w hurtowniach. Serwis CenaLeku powstał z myślą o tych, którzy chcą tą sytuację zmienić. Pierwsza społeczna porównywarka cen leków - dodawaj ceny leków i zapraszaj swoich znajomych, a już wkrótce poznamy, które apteki mają tanie leki i gdzie warto je kupować!

 • Razem możemy sprawić, że ceny leków będą coraz niższe!

  Pomóż sobie i innym, umieść link www.cenaleku.pl w sygnaturce, podpisie na forum czy statusie GG! Tylko jeżeli będzie nas więcej ten serwis ma sens.

malarone

wykaz leków

Malarone - 12 tabl.(1 blist.a 12 szt.)

 • Opakowanie

  12 tabl.(1 blist.a 12 szt.)

 • Dawka

  0,25g+0,1g

 • Skład

  atovaquonum, proguanili hydrochl.

 • Postać

  Tabletki Powlekane

 • Dostępność

  Rp

 • Podmiot odpowiedzialny

  Glaxosmithkline Export.ltd, Wielka Brytania

 • Numer pozwolenia

  12142

 • Skład
  1 tabl. powl. zawiera 250 mg atowakwonu i 100 mg chlorowodorku proguanilu.

  Działanie
  Lek przeciwmalaryczny o synergicznym działaniu składników. Działa biobójczo na obecne we krwi schizonty pierwotniaka Plasmodium falciparum. Atowakwon i proguanil zaburzają 2 różne szlaki metaboliczne syntezy pirymidyn, niezbędnych w procesie replikacji kwasów nukleinowych u Plasmodium spp. Atowakwon zaburza transport elektronów w mitochondriach Plasmodium falciparum na poziomie cytochromu bc1 i obniża potencjał błonowy. Proguanil za pośrednictwem swego metabolitu cykloguanilu hamuje aktywność reduktazy dihydrofolianowej, prowadząc do zaburzenia syntezy deoksytymidylanu. Ponadto proguanil nasila działanie atowakwonu, obniżając potencjał błony mitochondrialnej w komórkach pasożytów. Biodostępność atowakwonu ze względu na jego lipofilny charakter jest większa po podaniu z posiłkiem i wynosi 23% (duża zmienność osobnicza). Proguanil wchłania się szybko i w znaczącym stopniu oraz niezależnie od pokarmu. Atowakwon silnie wiąże się z białkami osocza (ponad 99%); proguanil - w około 75%. Brak jest danych wskazujących na metabolizm atowakwonu, lek jest wydalany w ponad 90% w postaci niezmienionej z kałem. Proguanil jest metabolizowany głównie przez CYP 2C19, m.in. do aktywnego cykloguanilu; zarówno metabolit, jak i około 40% leku w postaci niezmienionej są wydalane z moczem. T0,5 w fazie eliminacji wynosi dla atowakwonu: 2-3 doby (1-2 doby u dzieci); dla proguanilu i cykloguanilu: około 12-15 h (u dorosłych i dzieci).

  Wskazania
  Zapobieganie oraz leczenie ostrej niepowikłanej malarii wywołanej przez Plasmodium falciparum.

  Przeciwwskazania
  Nadwrażliwość na atowakwon, proguanil lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny 30 ml/min).

  Środki ostrożności
  Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu w zapobieganiu malarii u pacjentów o mc. 40 kg ani w leczeniu malarii mózgowej lub innych postaci powikłanej malarii, w tym hiperparazytemii, obrzęku płuc lub niewydolności nerek. Nie zaleca się podawania preparatu z rifampicyną lub rifabutyną. U pacjentów otrzymujących lek w skojarzeniu z metoklopramidem lub tetracyklinami należy ściśle monitorować obecność pasożytów we krwi. W przypadku narażenia na intensywną ekspozycję na Plasmodium vivax lub P. ovale oraz u pacjentów z malarią wywołaną przez jeden z tych pasożytów zaleca się stosowanie preparatu w skojarzeniu z innym lekiem przeciwmalarycznym o potwierdzonej aktywności wobec uśpionych postaci pasożyta. W przypadku zakażeń nawracających wywołanych przez Plasmodium falciparum występujących po leczeniu preparatem lub w razie jego nieskuteczności, a także w leczeniu ostrej malarii u pacjentów z biegunką, wymiotami bądź ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 30 ml/min), zaleca się podawanie innego leku o działaniu biobójczym na schizonty obecne we krwi.

  Stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia piersią
  W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

  Działania niepożądane
  Podczas stosowania preparatu w profilaktyce malarii najczęściej występowały: ból głowy, bóle brzucha i biegunka. Stosowanie preparatu w leczeniu malarii najczęściej powodowało bóle brzucha, ból głowy, jadłowstręt, nudności, wymioty,biegunkę i kaszel. Ponadto obserwowano: niedokrwistość (w tym aplastyczną - u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek), owrzodzenia i zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, bezsenność, zawroty głowy, gorączkę, wypadanie włosów, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz i amylazy we krwi, hiponatremię, reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, pojedyncze przypadki wstrząsu anafilaktycznego).

  Interakcje
  Metoklopramid, tetracykliny, rifampicyna, rifabutyna zmniejszają w istotnym stopniu stężenia atowakwonu w osoczu. Podanie preparatu z indinawirem zmniejsza stężenie minimalne indinawiru we krwi.

  Dawkowanie
  Doustnie, podczas posiłku lub z napojami mlecznymi. Dorośli o mc. 40 kg zapobiegawczo: 1 tabl. raz na dobę o stałej porze. Podawanie leku rozpoczyna się na 24-48 h przed przybyciem do endemicznego obszaru występowania malarii i kontynuuje przez cały okres pobytu (lecz nie dłużej niż 28 dni) oraz przez 7 dni po opuszczeniu obszaru endemicznego. Leczniczo. Dorośli i dzieci o mc. 40 kg: 4 tabl. raz na dobę przez 3 kolejne dni. Dzieci o mc. 11-20 kg: 1 tabl. raz na dobę przez 3 kolejne dni; 21-30 kg: 2 tabl. raz na dobę przez 3 kolejne dni; 31-40: 3 tabl. raz na dobę przez 3 kolejne dni.

Oceń skuteczność terapii lekiem Malarone

średnia ocena:

Aby głosować - zaloguj się


opinia skuteczności terapii lekiem Malarone

Aby dodać swój komentarz, zaloguj się albo załóż konto

Apteki sprzedające Malarone